Postprawda a wykluczenie osób głuchych
zapis debaty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na zapis debaty w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", zorganizowanej przez grupę Językową.

Punktem wyjścia dla debaty organizowanej w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie przypomnienie o odczuciach w czasie kryzysu związanego z epidemią. Podczas festiwalu na bieżąco dyskutujemy o problemach związanych z postprawdą, propagandą, dostępnością do tłumacza/tłumaczki polskiego języka migowego, etyką ich zawodu i dostępnością fikcyjną. Chcemy poruszyć temat dezinformacji w mediach w czasie epidemii COVID-19 i spojrzeć na ten problem przez pryzmat i doświadczenie osób Głuchych, zwłaszcza po tegorocznych protestach i kampanii wyborczej. Przedstawimy realne historie o (nie)dostępie do rzetelnego tłumaczenia, takie jak skandal na pogrzebie Nelsona Mandeli, kiedy tłumaczenie przemówienia byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, zostało powierzone osobie niekompetentnej. Spotkanie zakończymy rozmową o perspektywach na przyszłość, możliwych rozwiązaniach i zaproszeniem do dyskusji.

O postprawdzie i wykluczeniu osób Głuchych rozmawiali Helena Chmielewska-Szlajfer, Joanna Ciesielska i Bartosz Marganiec.


 

Dokumentacja