Feminizacja cohousingów senioralnych
Grupa Mieszkać razem

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", realizowaną przez grupę Mieszkać razem.

„Dopiero po śmierci męża poczułam się wolna”, „od najmłodszych lat mężczyźni mówili mi, co robić. Na starość nie mam na to ochoty” – opowiadają mieszkanki cohousingów senioralnych. Cohousing od początku był narzędziem równouprawnienia. Kiedy w latach 70. w Skandynawii powstawały pierwsze wspólnoty, jedną z głównych motywacji ich założycieli była chęć odciążenia kobiet. Postanowili, że trudami dnia codziennego, jak sprzątanie czy gotowanie, będą zajmować się w grupie.

Dziś wśród mieszkańców cohousingów senioralnych dominują kobiety. To nie tylko kwestia biologii. Mieszkanki twierdzą, że owszem, żyją dłużej niż ich koledzy, ale są też lepiej przystosowane do współmieszkania niż oni. Nie potrzebują być obsługiwane, a bardziej od wygody cenią wolność. W wielu krajach zakładają własne wspólnoty, dostępne tylko dla kobiet. Jak wygląda ich codzienne życie? Dlaczego to właśnie cohousing stał się dla nich drogą do emancypacji?

W debacie na temat feminizacji cohousingów senioralnych wezmą udział Maria Brenton, badaczka starości i propagatorka co-housingu, która zainicjowała pierwszy cohousing dla starszych kobiet w Wielkiego Brytanii - OWCH; a także Mette Kjörstad, mieszkanka i przewodnicząca zarządu Färdknäppen, pierwszego senioralnego cohousingu w Szwecji. Rozmowę poprowadzi Ada Petriczko, dziennikarka.

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Rozmowa będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Link do aplikacji ZOOM:
https://us02web.zoom.us/j/86564750175?pwd=TnhDQXJJNTloR004QmdHWTJENzlEdz09
Meeting ID: 865 6475 0175
Passcode: WWB12