Daniel Rycharski jest związany artystycznie z regionem sierpeckim na północnym Mazowszu, gdzie od ponad dekady współpracuje z lokalnymi społecznościami. Poprzez swoją praktykę zabiera głos w sprawie osób LGBT+ oraz współczesnych form duchowości i religijności. Najnowsze działanie zatytułowane „Opieka rodzinna” jest kontynuacją projektów, które umożliwiają spotkanie różnych światów społecznych. W działaniu wzięli udział gospodarze i gospodynie z kilku wsi w pobliżu Sierpca oraz grupa osób LGBT+, które przez ponad tydzień towarzyszyły mieszkańcom w ich codziennych obowiązkach. Gościnność i współpraca stały się tutaj podstawą dialogu, który miał odwrócić proces społecznej erozji i internetowego hejtu, często wzmagających nastroje homofobiczne. Projekt w skali punktowej miał za zadanie działać niczym terapia dla głęboko podzielonego polskiego społeczeństwa. Odnosił się ponadto do aktualnych dyskusji o niedofinansowaniu opieki i pracy troski, które są niezbędnym elementem każdej wspólnoty. Za swoją pracę gospodarze otrzymali wynagrodzenie.

„Opieka rodzinna” przełamuje stereotyp wsi jako konserwatywnej i zamkniętej wspólnoty, ale też stworzyła jej mieszkańcom możliwość bezpośredniej interakcji z przedstawicielami środowiska LGBT+, pokazała problemy z jakimi ta społeczność na co dzień się mierzy (brak pełni praw obywatelskich, przemoc symboliczna i fizyczna). Jedną z konsekwencji tego spotkania jest seria obiektów plastycznych, które czerpią ze wspólnego doświadczenia. Prezentowany w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE sztandar rodzinnej opieki to propozycja nowej, świeckiej ikonografii – wizualne dopełnienie rozwijanej przez artystę koncepcji bezreligijnego chrześcijaństwa. Wyhaftowane motto jest cytatem z abbé Pierre’a, francuskiego działacza społecznego i duchownego, twórcy ruchu Emmaus. Opieka rodzinna jest jednym ze sposobów kontynuacji takiej postawy – aktywnego działania na rzecz drugiego człowieka.

Dodatkowym elementem współtworzącym projekt jest seria rzeźb wykonanych z maszyn rolniczych, które zostały przetworzone na wzór anielskich skrzydeł. Dołączone do wystawy z końcem października obiekty wraz z materiałem fotograficznym udostępnionym online współtworzą opowieść o doświadczeniu współdziałania i dialogu.

 

 

 


Daniel Rycharski

 

(ur. 1986) – artysta, aktywista, twórca obiektów i działań w przestrzeni publicznej, wykładowca związany z Akademią Sztuki w Szczecinie. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne za rok 2016. Związany artystycznie z Kurówkiem i regionem sierpeckim, gdzie rozwija autorskie strategie współpracy z lokalną społecznością. Swoją praktykę artystyczną postrzega jako rodzaj aktywizmu na rzecz osób LGBT oraz refleksję nad współczesną formą duchowości i religijności. Jego wystawa indywidualna Strachy stała się jedną z najważniejszych wypowiedzi artystycznych ostatnich lat. 

Rok powstania: 2020
haft, tkanina. Dzięki uprzejmości artysty.