DOMIE

 

DOMIE

eksperyment (społeczno-artystyczno-architektoniczno-ekonomiczny) kolektywnej troski. Powstał wokół 10-letniego planu odzyskania budynku w centrum Poznania, który w wyniku szeregu zaniedbań od 1988 roku popada w ruinę.

Założycielki projektu bez osobistych funduszy podjęły się karkołomnego remontu, rozmywając odpowiedzialność pomiędzy różne – formalne i nieformalne – podmioty. Na tym polu toczona jest ciągła dyskusja z miastem, użytkownikami przestrzeni, wytwarzającą się wokół budynku społecznością. DOMIE na osobisty użytek wypracowuje kategorię remontu jako dzieła sztuki, próbuje poszerzać kategorię „kapitału”.

DOMIE to 400m kwadratowych przeznaczonych na artystyczne eksperymenty. Znajdują się tu przestrzenie pracowni, wystawiennicze, przeznaczone do pracy z dźwiękiem, przestrzeń rekreacyjna i mieszkalna. Budynek jest dowolnie i bezustannie przekształcany, stając się medium artystycznym i prowokując działania typu site-specific. DOMIE jest otwarte na każdą i każdego, komu bliskie są idee otwartości, bez względu na kapitał kulturowy, pochodzenie, narodowość, płeć, wiek i inne.

DOMIE jest miejscem, które wymaga troski, miejscem trudnym, potwornym, ale odpowiadającym na poczucie wykorzenienia, chronicznego nomadyzmu, kryzysu mieszkaniowego, artystycznej biedy. Domowość i własność się wyczerpały. Nadszedł czas post-zamieszkiwania, zombie-wspólnot, labilnych domowisk.

Projekt został zainicjowany przez Martynę Miller i Katarzynę Wojtczak, i jest przez nie rozwijany razem ze społecznością DOMIE.

DOMIE
Święty Marcin 53A, Poznań

Prace na wystawie